czwartek, 23 stycznia 2014

CERA TŁUSTA

Cera tłusta  jest wrodzona.Charakteryzuje się nadczynnością gruczołów łojowych, słabym dotlenieniem, z wyglądu jest lekko żółtawo - szarawa, nie widać prześwitujących naczynek, na całej powierzchni widoczne są rozszerzone pory skórne, najwięcej  występuje w strefie T , która najmocniej się przetłuszcza gdyż tam znajduje się najwięcej  gruczołów łojowych. W dotyku przy badaniu palpacyjnym można wyczuć dobrą , dużą podściółkę tłuszczową, skóra jest napięta i elastyczna, szybko się odpręża i wraca do wyglądu z przed badania.Przy ucisku z porów skórnych wydostają się wałeczki tłuszczu ( zaskórniki), mogą występować też zaskórniki otwarte, z wyglądu przypominające ciemnie punkciki, często błędnie kojarzone  z brakiem higieny, a niestety jest to wynik utlenienia się keratyny. Cera ta ma swoje minusy, ale jak i plusy :)


Minusy :)

  • Przetłuszcza się 
  • Skłonność do powstawania zaskórników
  • Problemy z dobraniem odpowiedniego podkładu 
  • Jest idealna bazą dla cery trądzikowej
  • Skłonność do powstawania stanów zapalnych
  • Niezadbana wygląda nie estetycznie

Plusy :))
  • Nie przesusza się, nie łuszczy się
  • Bardzo późno pojawiają się oznaki starzenia, najwcześniej koło 40 tego roku życia widoczne są zmarszczki mimiczne!!!
  • Nie obwisa, gdyż ma dobrą podściółkę tłuszczową
  • Zazwyczaj osoby z cerą tłustą mają piękne włosy i mocne paznokcie
  • Niezbyt trudna pielęgnacja
  • Odporna na czynniki atmosferyczne, fizyczne

Pielęgnacja wcale nie jest skomplikowana, ale powinna być stosowana systematycznie.
przede wszystkim demakijaż należy wykonywać za pomocą żeli beztłuszczowych, lekkich emulsji oczyszczających. Tonizować tonikami na bazie ziół , bezalkoholowymi. Błędem jest myciem buzi mydłem i wodą, gdyż mydełko bardzo silnie odtłuszcza skórę co może być powodem wzmożenia aktywności gruczołów łojowych. Na dzień proponuję lekki krem nawilżający, nie koniecznie matujący ( zbiera sebum, wysusza), najlepiej nałożyć po dokładnym umyciu twarzy krem, a potem odpowiednio dobrany fluid, najlepiej podkład mineralny, naturalny. Na noc można stosować kremy z kwasami owocowymi, z enzymami, lekko złuszczające, regulujące pracę gruczołów łojowych. Nie należy zapominać o oczyszczaniu skóry, ważne są peelingi, najlepiej raz na tydzień drobnoziarnisty peeling, maseczki na bazie glinek.

W gabinecie możecie skorzystać z peelingu kawitacyjnego, mikrodermabrazji, oxybrazji, kwasów owocowych w celu złuszczenia warstwy rogowej( gdy będzie cieńsza, łój będzie mógł swobodnie upłynniać się na powierzchnię skóry, nie będą tworzyć się zaskórniki ani stany zapalne). Skórę należy dotlenić można do tego wykorzystać masaż kosmetyczny, kostkami lodu, galwanizację katodową, prądy Darsonwala.



A poniżej fotka przedstawiająca cerę tłustą  ( źródło www.gazeta.olawa.pl )


2 komentarze:

  1. Witam:)
    jak mam odróżnić cerę mieszaną od tłustej? Chodzi mi o to czy mam zrobić jakieś badanie np. w gabinecie kosmetycznym czy sama mogę na podstawie wyglądu skóry zakwalifikować ją do jednej z tych dwóch typów?
    pozdrawiam cieplutko:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Droga Magdo!
    Dawno mnie tu nie było, z powodu różnych zawirowań życiowych, dlatego też z wielkim opóźnieniem odpisuję na Twój komentarz, za co bardzo gorąco przepraszam.
    Więc tak, bardzo bym Cię prosiła abyś wysłała mi np. maila ze zdjęciem swojej twarzy bez makijażu, to chętnie zrobię Ci diagnostykę:) Diagnostykę skóry można zrobić tradycyjną metodą w gabinecie kosmetycznym, tzw. "szkiełkiem i okiem", lub komputerową metoda nat skin alaysis system, tylko że ten system często przekłamuje więc radziłabym tradycyjnie. Jeśli chcesz sama zrobić diagnostykę skóry powiem po kolei na co zwrócić uwagę.
    1. Która część twarzy najbardziej Ci się przetłuszcza?
    2. Wyróżniamy dwie strefy Strefę T ( czoło,nos, część policzków, broda) ,m i strefę U (skronie, zewnętrzna część policzków,żuchwa,broda), w którym z tych miejsc występuje najwięcej zmian skórnych?
    3.Czy Twoja skóra ma kolor lekko żółtawy, szarawy, jest gruba, gęsta, i jeśli wykonasz badanie palpacyjne wraca szybko do stanu sprzed badania? (badanie palpacyjne- w okolicy kurzych łapek złap fałd skóry kciukiem i palcem wskazującym , potrzymaj chwilkę i puść)
    4. Czy Twoja skóra ma rozszerzone pory?jak tak to w której strefie i gdzie najwięcej?
    5.Czy odczuwasz podrażnienie, dyskomfort jeśli umyjesz buzię wodą z mydłem, na którejś części twarzy bardziej? Czy któraś część twarzy się czerwieni? Jest ściągnięta i sucha?
    :) Odpowiedz mi na te pytania, a ja zobaczę co dalej:)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń