Cera naczyniowa występuje na cerze bazowej. Oznacza to , że każdy może mieć zmiany naczyniowe wrodzone lub nabyte. Cera ta określana jest jako wstępne stadium ( prerosacea) poprzedzające trądzik różowaty. Cerę naczyniową charakteryzują
- Teleangiektazje- popularnie zwane " pajączkami", są to drobne, powierzchniowe, trwale rozszerzone naczynka krwionośne. Spowodowane mogą być wrodzoną kruchością naczynek( słaba odporność
- skóry), zaburzeniami hormonalnymi np. przy menopauzie,mogą być spowodowane nadciśnieniem tętniczym, mogą powstać z wielkiego wysiłku (poród), w wyniku długotrwałego stosowania nieodpowiedniej pielęgnacji skóry ( przesada z pilingami, odtłuszczaniem), ekspozycja na promieniowanie UV powoduje powstanie min. tych zmian, nieumiejętne oczyszczanie twarzy manualnie ( samodzielnie i przez kosmetyczkę), palenie papierosów ( niedotlenienie skóry, nagła zmiana ciśnienia krwi powoduje osłabienie gry naczyniowo-ruchowej)
- Inne czynniki : wysoka temperatura ( gorące kąpiele, sauna)
- warunki atmosferyczne : wiatr, mróz, wahania temperatur
- pokarmy : gorące, pikantne, alkohol
- kosmetyki zawierające alkohol,aceton, mentol
- stres
- Rumień - okresowo pojawiające się zaczerwienie skóry, występuje pod wpływem emocji, oraz wyżej podanych czynników, z czasem może przejść trwały "rumieniec"
- Cera jest delikatna, widoczne są prześwitujące naczynka, odczucia subiektywne to uczucie ściągnięcia skóry po umyciu twarzy wodą, częste podrażnienia , zaczerwienienie nawet przy demakijażu, skłonność do reakcji alergicznych na produkty kosmetyczne.
Lokalizacja zmian :policzki, czoło, szyja, dekolt, grzbiet nosa.
Czego szukać w kosmetykach?
Pielęgnacja cery naczyniowej opiera się głownie na wzmocnieniu naczyń włosowatych. Najlepsza jest witamina C, witamina PP (reguluje czynność rozkurczową naczyń), witamina K ( odpowiedzialna za tworzenie się czynników krzepnięcia stąd przyspiesza wchłanianie wylewów krwawych- tzw. " krwiaczki " podskórne. Garbniki mające działanie ściągające czyli uszczelniają naczynka i działają przeciwzapalnie. Dwutlenek krzemu uszczelnia naczynka oraz kamufluje zmiany gdyż ma kolor zielony:)
Dalej alantoina ( przyśpiesza regeneracje skóry), oraz D-pantenol łagodzący podrażnienia.
Pielęgnacja codzienna powinna przede wszystkim wzmacniać skórę. Stąd wyżej wymienione składniki aktywne, które w tym na pewno wam pomogą:) Nie zapominajcie o nawilżaniu skóry, często kremy do cery naczyniowej są słabo nawilżające powodują uczucie ściągnięcia, lub wydaje się nam że wcale się nie nałożyło kremu. Dlatego też warto stosować najpierw np. serum lum ampułkę nawilżająca na oczyszczoną skórę, wmasować delikatnie do wchłonięcia, następnie wklepać delikatnie krem do cery naczyniowej, jeśli jesteście 25 + na noc można stosować krem przeciwzmarszczkowy do waszej cery bazowej.
Peelingi w wypadku cery suchej, wrażliwej to enzymatyczny raz na tydzień, przy cerze mieszanej gdzie naczynka występują w określonych miejscach, można stosować drobnoziarnisty tam, gdzie zmian nie ma, ale nie należy przesadzać z intensywnością peelingu, raz na tydzień można wykonać:)
Z zabiegów kosmetycznych polecam raz na 2 miesiące peeling kawitacyjny, z mezoterapią bezigłową z koktajlem na naczynka, sonoforezę z ampułką do c. naczyniowej,nawilżającą, delikatny masaż, naturalnie maseczki z alg z witaminą C, z zielonej herbaty, acerolą, maski kremowe, lampa solux niebieska,Ipl.
Należy unikać mikrodermabrazji (chyba że ominie się miejsca wrażliwe), mezoterapii igłowej, zabiegów rozgrzewających skórę, oczyszczania manualnego, masek pod wapozonem, solux czerwony, mocne masaże.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz