Złoto Maroka, czyli co nieco na temat olejku arganowego
Od kilku lat rośnie popularność wszelkiego rodzaju olejków naturalnych, w kosmetyce i medycynie naturalnej. Oleje znane były od starożytności, każdy z nas na pewno zna oliwę z oliwek i jej wspaniałe właściwości pielęgnacyjne i zdrowotne.
Jednak na chwilę obecną najbardziej rozpromowany jest olejek arganowy, więc ja także postanowiłam o nim wspomnieć, gdyż sama stosuje go od ponad dwóch lat :)
Na co dzień używają go mieszkańcy Maroko, którzy wykorzystują olej w kuchni, do pielęgnacji włosów, skóry, paznokci, do przyrządzania zdrowotnych mikstur, oświetlania mieszkań, wyrobu mydeł. Olej pozyskuje się z owoców drzewa Arganii żelaznej. Olejek agranowy jest tłoczony ręcznie i na zimno. Właściwości zdrowotne oleju zostały potwierdzone badaniami naukowców, wciąż trwają badania nad olejkiem arganowym, a rezerwat którym rosną drzewa Arganii został objęty opieką UNESCO.
Olejek jest gęsty, mętny, o lekkim zapachu orzechów i ziemi, koloru złotego.
Olejki arganowe kosmetyczne oczyszczone mają chemiczny, przyjemny zapach,mniejszą gęstość, oraz uboższy skład chemiczny.
Skład chemiczny olejku :
Tłuszcze OMEGA zawartość 80% omega 6 i omega 9
Skwalan
Tokopherole
Triterpenalkohole
Phytosterole
Monoazylglyzerole
Tłuczcze nasycone jak i nie nasycone
Witamina E - przeciwuletniacz
Związki fenolowe, karetonoidy – przeciwutleniacze
Właściwości oleju arganowego w kosmetyce:
opóźnia procesy starzenia, dzięki witaminie E i związkom fenolowym (antyoksydatny)
łagodzi objawy alergii, pomocny przy atopowym zapaleniu skóry, w pokrzywce
alergicznej
działa przeciwzapalnie, wspomaga leczenie trądziku pospolitego
poprawia elastyczność skóry, dzięki NNKT
wygładza zmarszczki, dzięki dużej zawartości lipidów odbudowującym płaszcz
hydrolipidowy skóry,
korzystnie działa w leczeniu egzemy, ospy wietrznej, łuszczycy,
głęboko nawilża skórę, wchłania się, pozostawia ochronny film na skórze zapobiegający
transepidermalnej ucieczce wody
wspomaga pozbycie się cellulitu, napina skórę
odżywia zniszczone włosy, zamyka łuski włosa, wygładza, ułatwia rozczesywanie
chroni skórę przed niekorzystnym działaniem promieni słoneczny
łagodzi objawy trądziku różowatego
chroni naskórek przed przesuszeniem i pęknięciami,
idealnie nadaje się do pielęgnacji przesuszonego naskórka pięt, oraz podeszw stóp,
przyspiesza regenerację i chroni przed rozpadlinami i pęknięciami
Właściwości oleju arganowego w medycynie:
Łagodzi bóle stawów,
Zapobiega chorobie Alzheimera i Parkinsona ,dzięki kwasom omega które odbudowuje
osłonki mielinowe zniszczonych komórek nerwowych
Obniża ciśnienie i poziom cholesterolu,
Wzmacnia układ odpornościowy,
Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka prostaty, piersi, skóry,
Zmniejsza ryzyko zawału serca i miażdżycy,
Ma działanie przeciwgrzybicze, antyseptyczne
Moje doświadczenia z olejkiem arganowym zaczęły się ponad 2 lata temu, kiedy to koleżanka ze studiów sprzedała mi na próbę olejek, postanowiłam przetestować, ponieważ robię co mogę aby zatrzymać czas jak najbardziej naturalnie, ten olejek zainteresował mnie.
Na noc zamiast kremu na oczyszczoną skórę nakładałam olejek, i wykonywałam automasaż, przez kilka tygodni, nieregularnie. Zauważyłam wyraźną poprawię nawilżenia skóry, oraz zmniejszenie się zmarszczek „Kurzych łapek”. Smarowałam sobie także nogi, i wystarczyło to robić raz na tydzień , a w międzyczasie używałam balsamu z Ziaji z kozim mlekiem, jak sobie przypomniałam. Mam bardzo sucha skórę, wrażliwą, i AZS, dodatkowo woda w moim mieście bardzo wysusza moją skórę, i sam balsam nie wystarczał. Dzięki olejkowi mogłam zapomnieć nawet o posmarowaniu się balsamem, ponieważ skóra trzymała dłużej nawilżenie. Z powodu wrodzonej suchości skóry mam też problem ze skórą głowy, wiecznie łuszczy się, i czuje dyskomfort, tzw, suchy łupież, na który nie pomagają nawet nawilżające apteczne szampony. Wymyśliłam, żeby przed myciem głowy za pomocą aplikatura / pipetki dołączonej do olejku nakładam olej na skórę głowy, robię przedziałki w kilku miejscach i wmasowuję olej, chodzę tak pół godziny i dopiero później myję głowę. Także pomaga, skóra nie swędzi i mniej się łuszczy. Na koniec nakładam odżywkę na włosy, w dłoni mieszam ją z olejkiem arganowym, i spłukuje po 10 – 15 minutach. Nakładam na całą długość włosów. Dzięki temu włosy są gładkie, lśniące, dobrze się rozczesują, i nie mam rozdwojonych końcówek J
Dodatkowo na oleju arganowym można wykonać masaż antycellulitowy, olejek jest dość drogi, dlatego proponuję zmieszać go z innym tańszym olejem np. z oliwą z oliwek, można wykonać masaż bańką chińską, i manualny na udach, olej w połączeniu z masażem świetnie napina i ujędrnia skórę.
Uwagi
*Olej jest hipoalergiczny, ale jeśli ktokolwiek jest uczulony na jakikolwiek orzech radzę wykonać próbę uczuleniową
*Przy tłustej skórze nie polecam używania oleju na dzień, tylko na noc np. na skórę pod oczami z automasażem mięśni okrężnych oka J
*Olej wygładza zmarszczki powstałe z przesuszenia, odwodnienia skóry
Różne olejki można dostać w cenie od 30zł nawet do 150 zł za 50 ml.Najdroższe oleje są w aptekach,i galeryjnych drogierach, ale nie przepłacajcie. Wszystko zależy od opakowania, marży sklepu, itp. Moim zdaniem nie trzeba przepłacać, wystarczy zwrócić uwagę na skład, i na to czy jest to naturalny olej czy kosmetyczna mieszanka z zawartością oleju arganowego.
Używałam wielu, póki co najlepiej sprawdza się w moim przypadku olejek Biotanic, jest wydajny,naturalny, bezkonserwantów z pewnego źródła.